Bezpečná doprava k lékaři proplacená zdravotní pojišťovnou

Dopravní zdravotní služba Falck

18. ledna 2017, 10:41 | Jste po operaci, imobilní nebo máte třeba zlomenou nohu a cestování veřejnými dopravními prostředky je pro vás problematické? Dopravní zdravotní služba (dále jen DZS) Falck vám zajistí bezpečnou přepravu v případě, že se ze zdravotních důvodů nezvládnete vy nebo vaši blízcí dopravit k lékaři či od něj po vlastní ose.

V jaké situaci je vám DZS Falck k dispozici? již jedete na odborné vyšetření, přijímají vás nebo naopak propouštějí z nemocnice, potřebujete se přepravit do pečovatelského zařízení nebo prostě jen ze zdravotních důvodů nezvládnete cestu ke svému praktickému lékaři. Speciálně školený personál vás vyzvedne přímo u vašich dveří a po celou dobu cesty zajišťuje váš komfortní a bezpečný převoz. Naše sanitky jsou vybaveny profesionální transportní technikou (např. polohovatelnými lehátky, zádržnými systémy apod.) a řidiči proškoleni tak, aby věděli, jakým způsobem vám ve vašem konkrétním zdravotním stavu pomoci.

Jde o předem objednanou službu (na rozdíl od zdravotnické nebo rychlé záchranné služby), kterou ve většině případů hradí zdravotní pojišťovny. K objednání termínu přepravy využijte telefonních kontaktů dle místa vašeho bydliště na stránce dispečinku.

 

Jak to chodí v praxi?

Dopravní zdravotní službaNárok na transport sanitkou se řídí českým právním systémem, konkrétně paragrafem č. 36 zákona č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění. Ten říká, že pacient právo na využití bezplatného transportu se zdravotnickým dohledem v takovém případě, kdy není ze zdravotních důvodů vhodné využití jiných druhů přepravy (například kvůli snížené pohyblivosti, malátnosti, infekčnosti, pooperačním stavům nebo psychiatrickým onemocněním). Váš ošetřující lékař by vám tedy měl v takové situaci nabídnout a zajistit transport se zdravotnickým dohledem.

V tomto případě musí vystavit Příkaz ke zdravotnímu transportu, na jehož základě je služba proplacena vaší zdravotní pojišťovnou. Tento dokument vyplňuje vždy ten odesílající ošetřující lékař, který poskytnutí zdravotní péče (například odborné vyšetření) požaduje, a vždy platí, že použije sanitku toho zařízení, které je pro danou oblast smluvním partnerem zdravotní pojišťovny. Vy pak žádanku předáte řidiči sanitky a o nic dalšího se starat nemusíte. Úhradu nákladů za dopravu si vyúčtuje sama zdravotní pojišťovna.

Sanitky DZS Falck jsou vybaveny moderní lékařskou technikou, jsou připraveny i na převoz nepohyblivého pacienta nebo vozíčkáře, pro kterého by převoz autem, taxíkem či MHD nebyl možný, případně vysoce nepohodlný. Posádky DZS Falck Emergency navíc samozřejmě umí pacientům v případě potřeby poskytnout odbornou první pomoc.

 

Co když na dopravu nárok nemám?

V první řadě je nejlepší zkontaktovat svou zdravotní pojišťovnu a ověřit si u revizního lékaře, zda vaše diagnóza opravdu neodpovídá stavu vhodnému pro převoz sanitkou. Ani v této situaci ale nemusíte zoufat. Pokud vám váš aktuální zdravotní stav nedovoluje cestovat po vlastní ose, vozidla DZS Falck jsou k dispozici i vám, jakožto samoplátcům. Navíc, vzhledem k efektivnímu plánování transportů více pacientů současně jsou smluvní ceny nastaveny tak, že je převoz sanitkou DZS Falck přibližně o 50 % levnější než doprava prostřednictvím taxi služby.

 

Ideálně 24 hodin předem

Ano, přesně to je vhodná doba pro včasné objednání přepravy u DZS Falck tak, abychom vám mohli garantovat volné místo v přesně požadovaný čas. Společnost Falck provozuje v Česku na 68 moderních sanitních vozů, které nabízejí dostatečnou kapacitu, a to i v případě neplánovaných transportů. Ty vznikají v situaci, kdy lékař při ošetřování vyhodnotí váš zdravotní stav za natolik závažný, že váš převoz domů nebo do dalšího zdravotnického zařízení není možný jinak než sanitkou. I v tomto případě vás vozy DZS Falck bez problémů přepraví. Maximálně budete na převoz chvíli čekat, nenastane však situace, kdy by pro vás nebylo v sanitce žádné místo.