Chraňte si oči nejen v jezerech, ale i v bazénech

Chraňte si oči

28. srpna 2017, 09:20 | Závěr léta a začátek září být ještě pořádně horký a mnozí toto období využijí na dovolenou, odpočinek či zábavu. Pro naše oči je to však stále období nástrah v podobě slunce, klimatizace a mnohdy i špinavé vody. „Ze zdánlivě pohodového dne si tak snadno můžeme přinést zánět spojivek, rohovky, spálená víčka nebo dokonce i trvalé poškození sítnice s nenávratným poškozením zraku,“ říká oftalmolog MUDr. Martin Lichvár z Polikliniky Falck Radlinského v Bratislavě.

 

Vážnější zánět povrchu oka, spojivky a v horším případě i rohovky mohou způsobit sinice z přírodních vod. Alergický zánět, který způsobují, se projeví svěděním, pálením a zčervenáním očí se zvýšeným slzením. „Největším strašákem je však měňavka Akantaméba, která se vyskytuje též v přírodních vodách a může být příčinou hlubokého zánětu a těžké poruchy vidění, v nejtěžších případech i ztráty oka,“ upozorňuje MUDr. M. Lichvár.

 

Mnozí vymění zanedlouho koupaliště a jezera za kryté bazény. Velké riziko pro oči na nás číhá ale i ve vodě, kterou považujeme za maximálně čistou. I voda v bazéně totiž může oči podráždit. „Hlavní vinu však nenesou dezinfekční prostředky, ale nezdravé prostředí, které vzniká při spojení kyseliny chlorné s dusičnany. Dusičnany se dostanou do bazénu s močí, a vzniká tak zdraví škodlivá sloučenina trichloramin, typická svým zápachem v okolí plaveckých bazénů,“ vysvětluje odborník.

 

Zvýšené riziko infekce a poškození povrchu oka mají lidé, kteří nosí kontaktní čočky. Proto by si je měli při koupání a potápění vyjmout. „Pokud však nevidíte ani na metr před sebe, můžete vyzkoušet do vody jednodenní čočky, které na konci dne vyhodíte, a tak snížíte riziko infekce,“ radí MUDr. Lichvár. Mořská voda je svým složením blízká organizmu, takže by neměla způsobit nic vážného. Určitě je přirozenější než voda z vodovodu nebo voda v bazénu.

 

Na plavání si s sebou vždy noste plavecké brýle. Je to asi nejlepší preventivní opatření, které můžete udělat proti podráždění očí, způsobené chloraminy nebo slanou vodou. Pokud se vám během plavání do očí nedostane žádná voda, potom nemůže dojít ani k jejich zčervenání, ani k jinému podráždění. Navíc nemusíte pod vodou zavírat oči. „Gely a masti ve formě umělých slz vytvářejí svým povrchem zvýšenou přilnavost k mikroorganizmům. Na výplach očí po koupání je možné použít antiseptické kapky, avšak nejúčinnější prevencí jsou právě zmiňované plavecké brýle,“ uzavírá MUDr. M. Lichvár.