Co byste měli před dovolenou u moře vědět

2. července 2018, 10:25 | Nastalo období letních dovolených a velké procento Čechů se v těchto dnech chystá vyrazit k moři, do okolních zemí, jako např. Chorvatsko, nebo i do těch vzdálenějších. Je třeba však myslet dopředu a připravit se nejen na dlouhou cestu, ale i na nástrahy, které na nás mohou na dovolené čekat.

Pozor na vyčerpávající cestu

Pokud podstupujeme dlouhou cestu letadlem, autobusem či autem, je třeba nekompromisně myslet na dostatečný příjem tekutin, především neperlivé vody. Dokonce by měl být vyšší než obvykle. „Netýká se to jen starších osob. Zejména dlouhá cesta autem nebo autobusem s malými přestávkami je často únavná a člověk raději nepřijímá tekutiny, aby nemusel řidič častěji zastavovat. Považuji to však za obrovskou chybu,“ říká Miroslav Nagy, hlavní instruktor Falck Academy.

 

Popálení medúzou

Ne každá medúza je zdraví či životu nebezpečná. V oblíbeném „českém moři“ - v Chorvatsku - však najdeme i medúzy, jejichž popálení způsobuje okamžitou ostrou bolest. Proti medúzám, nebo následkům popálení, existuje několik rad. Po popálení medúzou zůstávají na pokožce drobné bodliny, které je dobré odstranit ručníkem nebo všude přítomným pískem a opláchnout vodou (ne sladkou, ale slanou). Zasažená místa na kůži je třeba potřít roztokem síranu horečnatého, octem nebo alkoholem. Popálení bývají dočasná a připomínají spíše [ŠR1] kopřivu.

 

Bodnutí mořským ježkem

Ježek drobné ostny ukončené háčkem, které se po odlomení pevně uchytí v kůži, a proto je těžké je vyjmout bez ulomení. Na rozdíl od medúzy se po bodnutí nedostane do těla jed, protože jeho bodliny nejsou jedovaté. Nejčastěji u člověka dochází k poranění chodidel. Po zasažení ostny je důležité nedošlapovat na zraněné chodidlo a dostat se urychleně z vody ven. Opatrně odstranit prsty nebo pinzetou bodlinu z nohy tak, aby se nezlomila a úlomek nezůstal v noze. Ránu je dobré opláchnout vodou a vydezinfikovat. Pokud zůstane kousek ostnu v noze, hrozí riziko zánětu, a v tomto případě je nutné vyhledat lékaře, který úlomek vytáhne a ránu ošetří.

 

Spálená pokožka

Na dovolené u moře bychom měli myslet na to, že efekt odrazu slunce od písku a vodní hladiny je několikrát silnější, než sluneční záření u nás. S popáleninami pokožky od slunce se setkal každý z nás. V rámci první pomoci bychom ze sebe měli smýt opalovací krém, resp. olej.  Ideální je sprchovat se bez sprchovacích gelů či mýdla, jen čistou vodou, abychom předešli dalšímu podráždění pokožky. „V první řadě je třeba přerušit působení slunce na pokožku. Následně tělo zchladíme studenou vodou, ne ledovou, abychom předešli případnému podchlazení,“ dodává instruktor Falck Academy M. Nagy. Na spálená místa aplikujeme přípravky obsahující D-panthenol nebo i aloe vera.

 

 

Rady před cestou autem a autobusem:

 

  • navštivte svého lékaře, pokud máte dlouhodobé zdravotní těžkosti, přibalte si lékařské zprávy,
  • připravte si lékárničku,
  • v případě, že pravidelně užíváte léky, nezapomeňte si je přibalit v dostatečném množství,
  • zabezpečte si dostatek tekutin,
  • můžete si připravit i rozprašovač na tváře či ruce.

 


 [ŠR1]