Den dětí bez úrazů

30. května 2018, 10:46 | Mezinárodní den dětí připadá tento rok na pátek a se svými ratolestmi ho plánujeme oslavit co nejlépe. Pro děti vymýšlíme dobrodružné výlety do přírody, na koupaliště nebo je vypravujeme na oblíbený školní výlet. Tyto aktivity se však často neobejdou bez různých poranění. Podvrtnutý kotník, odřeniny, úpal či bodnutí hmyzem - to je jen malá část úrazů, které číhají na naše nejmenší. Aby se řádění dětí a školní výlety obešly bez vážnějších následků, Falck Záchranná pro vás připravila rady, jak tyto úrazy ošetřit a jak jim předcházet.

Odřeniny

Odřeniny všeho druhu jsou nejběžnějším dětským úrazem. Většinou jde o drobná zranění, která stačí ošetřit čistou vodou a osušit. Aby se do odřeniny nedostal jemný prach či nečistoty, přelepte je náplastí. Ty proto mějte stále po ruce.

 

Krvácející rána

Prvním a nejdůležitějším krokem při krvácení je jeho zastavení. Ve většině případů stačí správně přiložený tlakový obvaz. Ránu můžete stlačit rukou nebo i kusem látky. V případě pochybností volejte záchranku, kde vám poradí jak postupovat dále. Pokud ránu způsobil cizí předmět, nikdy ho z ní neodstraňujte, protože ji ucpává a zabraňuje tak krvácení. Pokuste se okraje rány přitlačit k sobě a i s cizím předmětem obvázat gázou a zafixovat. Následně zavolejte záchranáře. Pokud jste předmět náhodou vyndali, nikdy ho nedávejte zpět. Mohli byste tím raněnému ještě víc uškodit.

 

Krvácení z nosu

Měkkou část nosních křídel držte stlačenou přibližně 10 minut, následně tlak uvolněte. Když je to potřebné, stlačení zopakujte. Pokud se krvácení nedaří zastavit a raněný i další bolesti, volejte 155.

 

Podvrtnutý kotník

Kotník znehybněte, ideální je pevně ho obvázat šátkem nebo kusem látky. Předejdete tak otoku či zhoršení zranění. Pokud noha otéká nebo se na ni bolestí nemůžete postavit, volejte záchranáře. Abyste předešli úrazu, vždy si zvolte vhodnou obuv. Do terénu s pevnou podrážkou, ideálně se zpevněným kotníkem.

 

Zlomenina

Zlomeninu se nikdy nesnažte vrátit do původního stavu, mohli byste raněnému ještě více ublížit. Je třeba ji řádně znehybnit a zafixovat. Dolní končetinu můžete přivázat obvazem, šátkem či kusem oblečení k té zdravé. Snažte se znehybnit kloub nad i pod ranou, nikdy ne přes místo zlomeniny. Při otevřené zlomenině je potřebné zastavit krvácení. Pokud je to možné, překryjte ji sterilním čtvercem z lékárničky tak, abyste překryli kost. Okamžitě zalarmujte záchranku nebo horskou službu.

Zlomenou ruku dejte do závěsu. Vytvoříte ho převázáním šátku nebo kusu oblečení okolo krku, do kterého zlomenou končetinu vložíte.

 

Úrazy hlavy

Jsou velmi nebezpečné a způsobují je zejména pády. Příznaky otřesu mozku – jako jsou zvracení, dvojité vidění, ospalost – si vyžadují neodkladné vyšetření odborníkem.

 

Úpal

Při úpalu postiženého odneste do stínu či na chladnější místo. Pokud je při vědomí, podávejte mu vlažné tekutiny. Rovněž můžete dávat mokré obklady. V případě bezvědomí ho uložte do boční stabilizované polohy a zavolejte sanitku. Abyste předešli úpalu, noste vhodnou pokrývku hlavy a pijte dostatek tekutin.

 

Úžeh

Postiženého odneste do stínu a začněte ho ochlazovat studenými obklady. Pokud je při vědomí, podávejte mu vlažné tekutiny. Při bezvědomí ho uložte do boční stabilizované polohy. Sledujte jeho životní funkce a zavolejte sanitku. 

 

 

Bodnutí hmyzem

Odstraňte žihadlo, přiložte studený obklad a na kůži natřete lokální anestetikum (gel nebo krém je dostupný v lékárně). V případě alergické reakce je nutné přivolat nebo vyhledat odbornou pomoc. Pokud jste alergik, nezapomeňte si vzít na cestu svoje léky.

 

Přisáté klíště

Pokud jste po příchodu z výletu objevili na těle klíště, můžete se ho zbavit použitím speciálního odstraňovače. Vystačíte si však i s umělohmotnou pinzetou. Její pomocí klíště pevně uchopte, těsně nad kůží a opatrně tahejte přímo z kůže ven. Netočte ani jím nekývejte. Postižené místo vydezinfikujte. V případě pozdějších příznaků, jako jsou horečka, bolest hlavy nebo závrať, vyhledejte lékaře. Stejně tak ho vyhledejte i v případě, že si klíště netroufáte odstranit sami.

 

Otrava lesními plody

Neznámé houby ani bobule nekonzumujte. Pokud se tak stalo a je vám nevolno, vyhledejte odbornou pomoc. V případě zvracení zajistěte zbytky zvratků na toxikologické vyšetření.