Herpes postihuje nejen dospělé, ale i děti

18. května 2018, 09:29 | Kdo herpes minimálně jednou zažil, tento stav důvěrně zná. Začíná to svědivým pocitem na rtu, který za pár minut vyústí do drobných puchýřků. Ty potom doprovází nepříjemné a bolestivé pálení či píchání.

Podle odhadů trpí virovým onemocněním herpes simplex přibližně půl miliardy lidí ve věku od 15 do 49 let. Výjimkou nejsou bohužel ani děti.

 

 

Kdo je herpetem ohrožený?

Herpes je onemocnění, které je způsobeno virem Herpes simplex. Známe dva typy tohoto viru – prvním je herpes simplex 1, který způsobuje zejména dobře známý herpes na rtu, a druhým typem je herpes simplex 2, který zase způsobuje velmi nebezpečný herpes v oblasti genitálií. Problémem herpetických virů je, že virus po první infekci přetrvává v organismu po celý život v nervových uzlinách. Kdo se jím nakazí, ho v sobě po celý život.

K reaktivaci viru dochází při oslabení našeho imunitního systému, přičemž spouštěcí faktory mohou být různé - například chlad, UV záření, teplota, menses, stomatologický zákrok, stres, fyzická zátěž, hormonální nerovnováha, trauma či chronické onemocnění. „K první nákaze virem může dojít kdykoli během života. Často k tomu dochází v dětském věku, přičemž první infekce probíhá většinou bez příznaků,“ uvádí imunoložka a alergoložka z Pneumo – Alergo Centra v Bratislavě MUDr. Zuzana Rennerová, PhD.

 

Pozor na herpety v oblasti genitálií

Herpes v genitální oblasti se objevuje v období adolescence a dospělosti v návaznosti na pohlavní styk. Nakažení přitom ani nemusí vědět, že toto onemocnění mají, a při pohlavním styku ho mohou dále přenášet na svoje partnery. Primární infekce probíhá velmi často bez jakýchkoli projevů. Většinou se však příznaky trvající 1-2 dny projevují pálením, mravenčením, svěděním, bolestí, případně i únavou, teplotou a bolestí regionálních lymfatických uzlin. Následně dochází k výsevu puchýřů, které do 5-7 dní spontánně ustupují.

 

Vědci pravděpodobně našli na herpety lék

V uplynulých letech se v médiích objevily zprávy, že vědci z australské univerzity objevili účinný lék v boji proti herpetickým virům. Jeho nositelem být tasmánský slimák, kterému v žilách koluje modrá krev plná proteinů, a ty mají obrovskou antivirovou sílu. Tyto látky by údajně dokázaly bez problémů zabít i virus zodpovědný za herpes. Informace o jejich aplikovaní do praxe však zatím neexistují. „Zmiňovaní slimáci podle výzkumu obsahují antivirové látky, které by pravděpodobně mohly zmírnit projevy, nebo omezit recidivy herpetu, ale zatím je to otázka výzkumu, a ne dostupné léčby s potvrzenou efektivitou,“ dodává doktorka Rennerová.

 

Puchýřky určitě nepropichujte

Pravda je bohužel taková, že virus z organismu odstranit neumíme. Dokážeme však zmírnit jeho projevy a zkrátit dobu hojení včasným podáním lokálních virostatik. Účinné jsou v tomto případě i různí „domácí pomocníci“ jako například čajovníkový olej, kořen sladkého dřeva či aloe vera gel.  V případě, že má herpes těžký průběh, doporučuje se brát virostatika v podobě tabletek. Při velmi častých recidivách (více než 6x ročně) je možné sáhnout i po dlouhodobé antivirové léčbě, o které rozhoduje lékař na základě frekvence, ale i závažnosti projevů a celkového stavu pacienta. Někteří z nás zkoušejí různé metody či přípravky, které by jim pomohly herpety co nejdříve zahojit. Jednou z těchto metod je propichování puchýřků, které však odbornice z Pneumo - Alergo Centra v Bratislavě nedoporučuje. „Kromě podávání virostatik se zatím žádná jiná opatření neukázala jako dostatečně účinná, ani efektivní, na zmírnění projevů, nebo zabránění recidiv,“ dodává.