I vysoké teploty mohou způsobit vzplanutí vašeho auta

26. června 2019, 15:09 | Nastupující horka, která v posledních dnech trápí celou Českou republiku, mohou způsobit problémy i tam, kde byste to vůbec nečekali. Samovolné vznícení motorové části vozidla již není tak vzácnou záležitostí jako kdysi. Přinášíme proto několik užitečných doporučení, jak uchránit své auto před případným ohněm.

Auto je třeba zaparkovat na správném místě

S parkováním to někdy bývá těžké, hodně aut a málo parkovacích míst nás občas nutí odstavit auto i tam, kde by stát nemělo. Nejnebezpečnější je zaparkovat na suchém travnatém prostranství, které je většinu dne vystaveno vysokým teplotám. Rozpálený motor, který se vlivem tepla ochlazuje mnohem pomaleji, může v kombinaci s odumřelou trávou velmi jednoduše způsobit oheň.

Pravidelné čištění a údržba motoru

„Při mytí a péči o auto bychom v žádném případě neměli zapomenout ani na motor.“ Upozorňuje operačně-technický ředitel Falck Fire Services Milan Ivanič. Postupně se pod kapotu dostává prach, nečistoty a mastnoty, které se v kombinaci s vysokými teplotami a přehřátým motorem mohou přeměnit na nečekaný oheň. Také je třeba pravidelně kontrolovat, zda náhodou není uvolněná izolace nebo svorky přichycující elektroinstalaci. Kov a plasty vlivem času a tepla pracují, mohou se uvolnit, odpadnout a způsobit poruchy nebo oheň.

Nepodpalte si automobil vlastní nepozorností

Při vysokých teplotách byste v žádném případně neměli na palubní desce dlouhodobě nechávat předměty, které ovlivňuje sluneční světlo a vysoká teplota. Jde hlavně o skleněné věci, konkrétně brýle, přes které může slunce pronikat tak intenzivně, vznikne požár.

Co dělat, když se mi během jízdy začne kouřit zpod kapoty?

V první řadě by měl řidič dbát na prevenci a doplnit svou povinnou výbavu o hasicí přístroj do auta, jeho trvanlivost je dva roky. Jestliže hasicí přístroj během dvou let nepoužijete, je třeba udělat jeho revizi. Druhou alternativou jsou hasicí roušky do auta. Pokud během jízdy autem zaznamenáte, že se vám kouří zpod kapoty, zastavte okamžitě na krajnici a vypněte motor. "Velmi důležité je dát si pozor a neotevřít kapotu auta nárazově a tváří otočenou k autu, nahnali byste tím do prostoru motoru vzduch, čímž byste jen podpořili vznik ohně, případně jej zvýšili nebo si dokonce způsobili nepříjemné popáleniny," dodává Milan Ivanič. Nejlepší je otevřít kapotu auta páčkou, která je k tomu určená, a v případě, že spatříme oheň, uhasíme ho přes malou mezeru hasicím přístrojem.