Máte doma bezpečné elektrospotřebiče?

22. září 2017, 16:09 | Každý z nás ve své domácnosti velké množství elektrospotřebičů. Dělali jste jim někdy revizi? Kromě kotle, který si ji vyžaduje pravidelně, to asi napadne málokoho. Běžní spotřebitelé totiž nemají povinnost je kontrolovat. Jinak jsou na tom právnické subjekty, které mají tuto povinnost každé tři měsíce dva roky v závislosti od kategorie elektrozařízení. Zabránit neštěstí však můžeme správným rozhodnutím při jejich koupi. Při nákupu elektrospotřebičů bychom měli nakupovat jen certifikované výrobky, schválené Evropskou unií. Při těchto produktech výrobce garantuje, že výrobek ochranné prvky, které by měly zamezit samovznícení. Certifikát je součástí každého balení.

Pokud se rozhodneme nechat si doma zrenovovat elektroinstalaci, samozřejmostí by měla být odborně odvedená práce. Vyhnete se tím možným zkratům či jiným nepříjemnostem. Podle operačně-technického ředitele z Falck Fire Services, Milana Ivaniče, člověk neumí běžně poznat na elektronických zařízeních, zda jsou vznětlivé nebo ne. Na každém z nás je však rozhodnutí, jestli budeme víc dbát na bezpečnost při koupi elektrospotřebičů a vyvarujeme se jejich koupi na trhu nebo přes stále oblíbenější internetové stránky z Číny. Bezpečnost a zdraví by měly mít přednost před ušetřenými penězi.

 

Zapnutá elektrozařízení bychom měli nechávat bez dozoru jen na nehořlavých podložkách. V případě dětských vysílaček či jiných signalizačních zařízení doporučuji používat ty na baterky, které je možné nechat v blízkosti dítěte i bez dozoru a zároveň nevzniká nebezpečí zkratu během přívodu elektrické energie,“ vysvětluje M. Ivanič.

 

Co dělat, když v domácnosti začne hořet? Ideální je myslet na takovou situaci dopředu a zabezpečit svoji domácnost hasicím sprejem, hasicí rouškou nebo malým hasicím přístrojem (práškovým). Pokud doma hasicí sprej, přístroj či roušku v době požáru nemáme, důležité je nepodlehnout panice a nezačít s hořícím elektrospotřebičem manipulovat. Pouze bychom si ublížili, mohl by nás totiž zasáhnout elektrický proud. „V první řadě je potřebné zachovat duchapřítomnost a vypnout pojistky. Když se přeruší dodávka elektrické energie, ve většině případů přestane elektrické zařízení hořet. Dále mohou hořet jen okolní plasty,“ dodává odborník.

 

Před ohněm a kouřem nás mohou chránit kouřové a tepelné hlásiče. Umístit je můžeme do jakékoli místnosti. „Instalace i manipulace s takovým hlásičem je úplně jednoduchá, jediné, na co musíme myslet, je výměna baterek. Ale i na to nás zařízení upozorní,“ uzavírá M. Ivanič.

 

Orientační ceny přístrojů, které zvýší bezpečnost domácnosti

  • Práškový malý hasicí přístroj  - 200 Kč
  • Hasicí sprej - 665 Kč
  • Hasicí rouška/deka - 369 Kč
  • Mini požární kouřový hlásič - 120 Kč
  • Tepelný detektor - 569 Kč