Parfém v oku nebo podvrtnutý kotník. Úrazy, které mohou ženám pokazit Velikonoční pondělí.

13. dubna 2017, 09:10 | Největší křesťanský svátek a oslava příchodu jara kromě šupání, oblévačky a rozdávání velikonočních vajíček dělá velké starosti i záchranářům. Připravili jsme proto rady, jak si s těmito nejčastějšími velikonočními problémy poradit a jak jim předcházet.

Žaludeční potíže

Šunky, vajíčka, saláty, zákusky. Velikonoční hodování našim žaludkům pořádně zabrat. Pokud je vám nevolno, máte bolesti, popřípadě zvracíte, dejte přednost dietnější stravě. Vynechejte dráždivá jídla, syrovou zeleninu, ovoce, alkohol i perlivé nápoje. Ideální je černý čaj a starší pečivo. Pokud bolesti neustupují, vyhledejte lékaře.

Podrážděný žlučník

Nevhodná strava může často vyvolat i žlučníkový záchvat. Pacient pociťuje píchání v oblasti pod pravým žeberním obloukem a bolest může vystřelovat k páteři. Stejně jako při žaludečních potížích, i v tomto případě je nejlepší obranou okamžité nasazení přísné diety. Pomohou i léky proti bolesti. Při těžší formě vyhledejte lékaře, často tyto případy končí na operačním stole.

Otrava alkoholem

Alkohol v žádném případě nepatří do rukou dětem, mladistvým ani řidičům. Během Velikonoc jsou to často právě mladiství, kteří to s alkoholem přeženou. Někdy tak, že se jím otráví. V takovém případě je potřebné u dotyčného zvýšit příjem tekutin. Uložíme ho do polohy na boku, aby nehrozilo udušení zvratky. Pokud se neprobírá a zhoršuje se mu dýchání, je potřebný okamžitý převoz do nemocnice. Při lehčí formě otravy pomůže spánek, dostatek tekutin, studená sprcha a pohyb na čerstvém vzduchu.     

Úrazy

Hlavně děvčata, která se snaží uniknout koledníkům, mohou uklouznout na mokré podlaze. Končí to odřeninami, podvrtnutým kotníkem, v horším případě i zlomeninou. Pokud si způsobíte odřeninu, je důležité ránu očistit, vydezinfikovat a dát na ni obvaz nebo náplast. Vyvrtnutý kotník je třeba zchladit, obvázat elastickým obinadlem a dát nohu do zvýšené polohy.  Za účelem zchlazení můžete použít například mokrou utěrku. Na výron s krvavou podlitinou použijte rovněž protizánětlivý krém. Pokud se stav nezlepšuje ani po pár dnech nebo v místě pociťujete píchání, neodkládejte návštěvu lékaře. V případě zlomeniny znehybněte postižené místo a pacienta odvezte do nemocnice.

Podrážděné oči

Někdy se stane, že parfém nebo voňavka zasáhnou oči. V nejhorších případech může dojít i k jejich poškození. Zasažené místo co nejdříve vypláchněte proudem vlažné vody, rozhodně si oko nemněte rukou. Nepodávejte ani žádné kapky. Pokud pálení či štípání nepřestává, vyhledejte odborníka.