Pozor na záměnu medvědího česneku s listy jedovaté konvalinky!

16. dubna 2018, 09:34 | Konečně je tu jaro, příroda kolem ožívá a vše se začíná zelenat. Snad nejpopulárnější rostlinou v těchto dnech je medvědí česnek. Ten se stal v posledních letech tahákem různých "posh" či hipsterských restaurací. Jeho listy jsou však náramně podobné listům konvalinky, která je označována za jedovatou. Jak rozpoznat příznaky otravy a jak v takovém případě postupovat?

Medvědí česnek je ve skutečnosti příbuzný pažitce, nikoli česneku, jak by mnohým logicky vyplynulo z názvu. Česnek dostal přívlastek „medvědí“ kvůli medvědům, kteří měli ve zvyku se po probuzení ze zimního spánku jako první občerstvit právě touto aromatickou rostlinou. Jeho léčivé účinky jsou známé tisíce let. Je to vynikající prostředek na pročistění krve, na jarní očistné kúry a výrazně pomáhá při chronicky znečistěné kůži. Odstraňuje srdeční poruchy, jejichž původcem je žaludek, odstraňuje nespavost, stejně tak i všechny obtíže, jejichž příčinou je vysoký krevní tlak, jako jsou závratě, tlak v hlavě nebo sklíčenost.

 

Medvědí česnek drobné bílé kvítky, ale sbírají se z něho jen zelené listy. Najdeme ho zejména na okraji lesů a ve vlhkém prostředí v měsících březnu a dubnu, což může být příčinou, proč si ho někteří lidé pletou s jedovatou konvalinkou. Obě rostliny mají velmi podobný tvar listů, listy konvalinky však bývají většinou dva, výjimečně tři, a jsou silnější. Zásadním rozdílem je však jejich vůně, která je v případě česneku velmi aromatická. Přesto se každoročně vyskytne několik případů otravy konvalinkou vonné.

 

Příznaky otravy listy konvalinky jsou následující:

  • podráždění zažívacího traktu
  • zvracení
  • průjem
  • zvýšené vylučování močí
  • závratě
  • křeče
  • srdeční slabost
  • poruchy krevního oběhu
  • poruchy srdečního rytmu
  • případně kolaps.

 

V případě, že dojde k otravě listy této rostliny, odborníci radí snažit se vyvolat zvracení. Je však důležité dbát na to, abychom při vyvolání zvracení neohrozili dýchání člověka. „Při otravě jedovatou látkou je potřebné vyvolat u postižené osoby zvracení, následně sledovat její životní funkce a přivolat odbornou pomoc,“ doporučuje Miroslav Nagy, hlavní instruktor Falck Academy. „Samozřejmostí je uložit osobu do boční stabilizované polohy, aby se předešlo případnému udušení, pokud je v bezvědomí,“ dále dodává. Při diagnostice otravy je důležité vědět, kolik z jedovaté rostliny člověk zkonzumoval a kolik času uběhlo od této konzumace.

 

Aby se zamezilo záměně listů medvědího česneku s listy konvalinky, a tím se zabránilo případné otravě, je potřebné k jednotlivým listům přivonět. Pokud si přesto stále nejsme jisti, pak je vhodné nechat sběr medvědího česneku na někom zkušenějším.