Prožijte školní výlet bez úrazu

Jak ošetřit ty nejběžnější úrazy.

26. května 2017, 07:44 | Podvrtnutý kotník, odřeniny, úpal či bodnutí hmyzem. To je jen malá část úrazů, které číhají na naše nejmenší. Aby se školní výlety a dovádění dětí venku obešly bez vážnějších následků, Falck Záchranná pro vás připravila rady, jak tyto úrazy ošetřit a jak jim předcházet.

Odřeniny

Odřeniny všeho druhu jsou nejběžnějším dětským úrazem. Většinou jde o drobná zranění, která stačí ošetřit čistou vodou a osušit je. Aby se do odřeniny nedostal drobný prach či nečistoty, přelepte je náplastí. Mějte ji proto stále po ruce.

 

Krvácející rána

Prvním a nejdůležitějším krokem při krvácení je jeho zastavení. Ve většině případů stačí správně přiložený tlakový obvaz. Na ránu můžete přitlačit ruku nebo i kus látky. V případě pochybností volejte záchranku, kde vám poradí, jak dále postupovat. Pokud ránu způsobil cizí předmět, nikdy ho z ní neodstraňujte, protože ji vyplňuje, a zabraňuje tak krvácení. Pokuste se okraje rány přitlačit k sobě a i s cizím předmětem obvázat gázou a zafixovat. Následně volejte záchranáře. Pokud jste předmět náhodou vyndali, nikdy ho nedávejte zpět. Mohli byste tím raněnému ještě více ublížit.

 

Krvácení z nosu

Měkkou část nosních křídel držte stlačenou přibližně 10 minut, následně tlak uvolněte. Pokud je to potřebné, stlačení zopakujte. Pokud se krvácení nedaří zastavit a raněný i další bolesti, volejte 155.

 

Podvrtnutý kotník

Kotník znehybněte, ideální je ho pevně obvázat šátkem nebo kusem látky. Předejdete tak otoku či zhoršení zranění. Pokud noha otéká nebo se na ni nemůžete bolestí postavit, zavolejte záchranáře. Abyste předešli úrazu, vždy si zvolte vhodnou obuv. Do terénu s pevnou podrážkou, ideálně se zpevněným kotníkem.

 

Zlomenina

Zlomeninu se nikdy nesnažte vrátit do původního stavu, mohli byste raněnému ještě více ublížit. Je třeba ji řádně znehybnit a zafixovat. Dolní končetinu můžete převázat obvazem, šátkem či kusem oblečení k té zdravé. Snažte se znehybnit kloub nad i pod ranou, nikdy ne přes místo zlomeniny. Při otevřené zlomenině je potřebné zastavit krvácení. Pokud je to možné, překryjte ji sterilním čtvercem z lékárničky tak, abyste překryli kost. Okamžitě zalarmujte záchranku nebo horskou službu.

Zlomenou ruku dejte do závěsu. Vytvoříte ho zavázáním šátku nebo kusu oblečení okolo krku, do kterého zlomenou končetinu vložíte.

 

Úrazy hlavy

Jsou velmi nebezpečné a způsobují je zejména pády. Pokud se objeví příznaky otřesu mozku – zvracení, dvojité vidění, ospalost - je třeba neodkladné vyšetření odborníkem.

 

Úpal

Při úpalu postiženého odneste do stínu či na chladnější místo. Pokud je při vědomí, podávejte mu vlažné tekutiny. Můžete rovněž dávat mokré obklady. V případě bezvědomí ho uložte do boční stabilizované polohy a volejte sanitku. Abyste předešli úpalu, noste vhodnou pokrývku hlavy a pijte dostatek tekutin.

 

Úžeh

Postiženého odneste do stínu a začněte ho ochlazovat studenými obklady. Pokud je při vědomí, podávejte mu vlažné tekutiny. Při bezvědomí ho uložte do boční stabilizované polohy. Sledujte jeho životní funkce a volejte sanitku. 

 

Bodnutí hmyzem

Odstraňte žihadlo, přiložte studený obklad a na kůži naneste lokální anestetikum (gel nebo krém je dostupný v lékárně). V případě alergické reakce je třeba přivolat nebo vyhledat odbornou pomoc. Pokud jste alergik, nezapomeňte si vzít na cestu svoje léky.

 

Přisáté klíště

Pokud jste si po příchodu z výletu objevili na těle klíště, můžete se ho zbavit použitím speciálního odstraňovače. Vystačíte si však i s umělohmotnou pinzetou – uchopte klíště pevně, těsně nad kůží a opatrně tahejte přímo z kůže ven. Netočte jím, ani nekývejte. Postižené místo vydezinfikujte. V případě pozdějších příznaků, jako horečka, bolest hlavy, závratě, vyhledejte lékaře. Vyhledejte ho rovněž, pokud si klíště netroufáte odstranit sami.

 

Otrava lesními plody

Neznámé hřiby ani bobule nekonzumujte. Pokud se stalo a je vám nevolno, vyhledejte odbornou pomoc. V případě zvracení zajistěte zbytky zvratků na toxikologické vyšetření.