Sluneční brýle by měly nosit i děti do tří let

1. června 2017, 13:47 | Měly by i malé děti nosit sluneční brýle? Tuto otázku si kladou rodiče poměrně často a hlavně teď, když sluníčko začíná být pořádně ostré. Zároveň si je třeba uvědomit, že děti tráví venku podstatně víc času než dospělí, a tak absorbují větší množství UV záření než oči dospělých.

Často se maminky v rozhovorech na pískovišti či na sociálních sítích setkávají s názorem, že úplně malé děti by brýle proti slunci nosit neměly a samy by měly regulovat pobyt venku přimhuřováním očí. Oftalmolog MUDr. Marián Halás, CSc., z Polikliniky Falck Radlinského, však jednoznačně doporučuje nošení slunečních brýlí s UV filtrem i dětem mladším tří let. „UV záření může vyvolat nejen popálení kůže, ale i záněty rohovky či spojivek. Projevují se ostrou bolestí v očích, slzením a až nemožností otevřít oči. Při těchto příznacích je třeba bezpodmínečně navštívit oftalmologa, který nastaví léčbu,“ vysvětluje M. Halás.

 

Některé děti přijmou sluneční brýle jako samozřejmost a nesundají je prakticky celý den z očí, jiné je s oblibou odkládají. „Pro nejmenší děti jsou vhodné brýle s tzv. pružnými obrubami (ohybné pružné bočnice za ušima), aby nepadaly z nosu. Rodič by měl dohlédnout na to, aby se děti dívaly skrz rámy brýlí, a ne nad nimi,“ radí odborník. Jednoznačně preferuje nošení kvalitních slunečních brýlí zakoupených v očních optikách. Odborný personál rodičům nejen dobře poradí, ale jim i záruku a zabezpečí servis. Děti totiž ještě neumějí s brýlemi zacházet jako dospělí, a tak ho v budoucnosti určitě ocení.

 

Jsou však i případy, kdy by děti nosit sluneční brýle neměly. „Děti se šedým zákalem, tzv. kataraktou, či s vrozeným zvýšeným nitroočním tlakem (glaukomem) by se měly nošení slunečních brýlí vyhnout, protože se rozšíří zornička a blokuje odtokové cesty v oku, čímž stoupá tlak v oku, “ zdůrazňuje M. Halás.

 

Sluneční brýle pro děti by měly být samozřejmostí v případě ostrých slunečních paprsků při pobytu u moře a na horách. Zde by je měla doplnit  i kšiltovka či klobouček a je třeba myslet také na regulaci pobytu na slunku. „Pokud se dětem na dovolené zanítí oči, nebo jsou podrážděné po celodenním pobytu na slunci, jako první pomoc poslouží speciální kapky s protizánětlivým účinkem. Mnohé z nich jsou volně prodejné a určitě by měly být součástí vaší cestovní lékárničky,“ dodává na závěr M. Halás.