Umíte rozpoznat podezřelé znaménko?

9. dubna 2018, 12:45 | Po krásně opálené pokožce touží mnoho z nás. Představa snědého těla nás nutí vystavovat ho přehnanému slunění či pobytu v soláriích i přes skutečnost, že tento ideál krásy může být pro naše zdraví velmi nebezpečný. Vyšetření znamének je bezbolestné a odborníci radí absolvovat ho jednou ročně.

Jaro nám pomalu, ale jistě klepe na dveře. S blížícími se teplými dny plnými slunečních paprsků však přichází i starý známý strašák jménem rakovina kůže. Kromě toho, že slunce na jedné straně léčí naši duši i tělo a podporuje vytváření vitamínu D, může být i naším nepřítelem. Výskyt rakoviny kůže vzrostl za posledních 25 roků více než o 100 procent.

 

Podle dermatoložky z Polikliniky Radlinského v Bratislavě MUDr. Denisy Dostálové by však neměli prevenci zanedbávat ani ti, kteří opalování na slunci neholdují. “Za nejnebezpečnejší druh rakoviny kůže se považuje tzv. melanom. Jde o nádor, který je schopný velmi rychle metastázovat. Tento druh nádoru se častěji vyskytuje u žen mezi 30 50 rokem života,” dodává dermatoložka.

 

Opatrní by však měli být i lidé:

-      s větším počtem znamének (nad 50),

-      s vrozenými-kongenitálními znaménky,

-      se znaménky s nepravidelným tvarem,

-      s pozitivní rodinnou anamnézou na melanom,

-      se světlou pokožkou (fototyp I. a II.)

-      kteří v dětství utrpěli závažné popáleniny kůže.

 

Dermatoložka z Polikliniky Radlinského dále radí, že podezřelá znaménka můžete poměrně lehko rozpoznat i doma na základě tzv. pravidla ABCDE, které je odvozené od anglických zkratek:

 

A = Asymetry (znaménko je asymetrické, některá část z něho vystupuje)

B = Border (znaménko je neohraničené, okraje jakoby byly rozpité)

C = Colour (znaménko mění barvu, případně je část znaménka zbarvená jinak než ostatní časti)

D = Diameter (znaménko mění velikost, riziková jsou zejména znaménka nad 6 mm)

E = Elevation (z plochého znaménka se stává vypouklé, znaménko nerovný povrch)

 

Nárůst rakoviny kůže je výrazně patrný v celé Evropě. Pro její úspěšnou léčbu je velmi důležitá včasná diagnóza. Vyšetření dermatoskopem nezabere více než 20 minut a doporučuje se absolvovat alespoň jedenkrát za rok.