Zdravý pohyb u seniorů je důležitý

26. dubna 2018, 14:02 | Říká se, že člověk je tak starý, jak starým se cítí. Toto tvrzení platí dvojnásobně u seniorů. Časy, kdy se osoba nad 60 roků považovala za pomalého a křehkého jedince, se kterým je třeba zacházet velmi opatrně, jsou dávno za námi.

Éra zdravého životního stylu a udržování se ve formě i ve starším věku mezi námi bezpečně zdomácněla. Dostatek pohybu a správná životospráva dokáží výrazně napomoci celkové pohodě. I u seniorů.

Pro ty, kteří i ve věku 60+ milují pohyb a zdravotní stav jim dovoluje hýbat se, máme pár tipů na to, jak se udržet ve formě.

 

Mládí je stav mysli

Možná se i vám stalo, že jste si vyšli jako obyčejně zaběhat na svou oblíbenou běžeckou trasu a narazili jste při tom na běžce důchodce. S velkou pravděpodobností též patří mezi ty, kteří se rozhodli proti stáří bojovat aktivně. „To, co je tělo schopno fyzicky zvládnout, by mělo pravidelně a často i vykonávat, přibližně denně. Výhodné a zdravé aktivity jsou často ty jednoduché a zdánlivě banální – chůze.  Ideální jsou pravidelné procházky na čerstvém vzduchu,“ konstatuje MUDr. Dagmar Lizáková, rehabilitační lékařka z Polikliniky Radlinského v Bratislavě. Dodává, že v případě pochybností se doporučuje konzultace s lékařem, aby se předešlo případným zdravotním komplikacím.

 

Nordic walking

Nebo též severská chůze je velmi oblíbenou zdravotně-sportovní aktivitou nejen u starších lidí. Jde o speciální druh chůze, při které si člověk pomáhá hůlkami určenými pro nordic walking. Při správné technice člověk dokáže získat mnohé zdravotní výhody, jakými jsou například prevence před kardiovaskulárními onemocněními a též prevence před chorobami pohybového aparátu. Při této aktivitě člověk zapojuje 90 % svalů těla z více než 600 svalů. Severská chůze je vhodná například i při rehabilitaci pooperačních stavů pohybového aparátu.

 

Pilates

Toto oblíbené cvičení vyvinul v třicátých letech minulého století J. H. Pilates a zaměřuje se na uvolňující a protahovací cviky. Jde o fenomenální soubor cvičení zkombinovaný z cviků východních kultur (Jóga), západních cvičení a též cviků z antického Řecka. Výsledkem je úžasné, do detailů propracované cvičení, které nezatěžuje klouby ani páteř. Pilates je vhodný i pro seniory, dokonce se doporučuje i jako pokračování rehabilitační léčby.

 

Stacionární kolo

Když se venku ochladí a počasí nám nedopřeje praktikovat venkovní aktivity, vhodnou náhradou může být i stacionární kolo, na kterém dokážete cvičit i doma. Je to poměrně skladné zařízení, které můžete umístit například v nevyužitém koutě obýváku. Stačí 10 minut denně a kolena i klouby budou nadšeny. Je to vynikající prevence osteoporózy a trénink pro plíce, cévy a srdíčko. Zároveň se při cvičení na něm nemusíme bát pádu či úrazů, které byste mohli utrpět při jízdě na klasickém kole.

 

I domácí aktivity jsou zdraví prospěšné

Ne každý senior je tělesně dostatečně zdatný na to, aby vykonával náročnější sportovní aktivity. Na drobnou domácí rozcvičku by si však měl najít prostor každý, komu to jeho zdravotní stav dovolí. Podle MUDr. Lizákové z Polikliniky Radlinského je vhodné zejména pořádné hluboké dýchání a  krátká ranní rozcvička přiměřená aktuálnímu stavu a schopnostem. Když k tomu přidáme klasické denní aktivity se zapojením jemné motoriky při vaření, o činnost rukou je postaráno. „Lehké práce v domácnosti či na zahradě, případně běžný úklid jsou v pořádku, pokud jsou v souladu se zásadami školy zad, např. místo předklonů jít raději do podřepu dřepu, pomoci si vykročením jedné nohy dopředu a na druhou si kleknout, důležité je vyhýbat se předklonům,“ dodává lékařka.